KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 14687271
*
nr 1468 7271
Anders Loman
(1879-1953), Sverige
"Gammal Dalagård". Signerad. Akvarell, 39x48 cm, yttermått inklusive ram: 48x58 cm
Anders Loman, svensk målare född i Rättvik 1879, död 1953 i Mora.
Följerätt
Utrop:
700 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
tisdag 24 maj 2022
kl 19:20:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/5 21:11:27
1
Vinnande bud
24/5 19:10:38
1
justering av budtak
- Konstnär/Designer
Anders Loman
Anders Loman, svensk målare född i Rättvik 1879, död 1953 i Mora.
Läs mer om Anders Loman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller anders loman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:02
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25
*
Anders Loman
Anders Loman, svensk målare född i Rättvik 1879, död 1953 i Mora.
Läs mer om Anders Loman
nr 1468 7271
Anders Loman
(1879-1953), Sverige
"Gammal Dalagård". Signerad. Akvarell, 39x48 cm, yttermått inklusive ram: 48x58 cm
Anders Loman, svensk målare född i Rättvik 1879, död 1953 i Mora.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 700 kr |
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
tisdag 24 maj 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
23/5 21:11:27 | 1 | Vinnande bud |
24/5 19:10:38 | 1 | justering av budtak |
- Konstnär/Designer
Anders Loman
Anders Loman, svensk mÃ¥lare född i Rättvik 1879, död 1953 i Mora.Läs mer om Anders Loman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller anders loman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06 -
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:02 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06 -
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25